MEIE KIRIKUD

PIISKOP TIIT SALUMäE TERVISTUS EESTI VABARIIGI 103. AASTAPäEVAL
24.02.2021

Piiskop Tiit Salumäe

Auväärt kaasmaalased! Hea Haapsalu rahvas!

Tervitan teid täna Eesti Vabariigi 103. aastapäeval!

Toon tervitused Peterburi Jaani kirikust, mis on eriline koht Eesti riigi loomisel. Just siia kogunesid Peterburi eestlased ja nõudsid Vene riigilt Eestile iseseisvust. Täna olen tervitanud video teel kogu Eesti diasporaad üle maailma. Praegusel koroona epideemia ajal me saamegi üksteist tervitada virtuaalselt ja vaatame ning kuulame, mis toimub oma kodudes nagu nõukogude okupatsiooni ajal kuulates Ameerika Häält.

Aastad ei ole vennad ja seda ka Eesti ajaloos.  Vabadussõda ja rasked rahuläbirääkimised 101 aastat tagasi, riigi ehitamine, sõjad ja okupatsioon, riigi uuesti ülesehitamine. Loodan, et meie rahvale on saanud selgeks, et vabadus ei ole ainult õigus vaid kohustus teha raskeid otsuseid. CORONA viirus on puudutanud meid kõiki. Piirid on olnud taas suletud, avalikud kogunemised on piiratud ja inimesed on oma kodudes teinud tööd, õpetanud lapsi ja veetnud vaba aega. Teistsugune on ka Vabariigi aastapäeva tähistamine sellel aastal. Teeme seda kodudes nagu okupatsiooniaastatel.

Tänu Jumalale, me oleme võinud koguneda siia ajaloolisesse piiskoplikku toomkirikus. Meil on siin sõna ja muusika. Siin saame mälestada ja austada neid, kes oma elu on andnud Isamaa eest.

Mida soovid sina, hea sõber öelda teisele eestlasele? Läänemaa Ühisgümnaasiumi 10 klassi õpilane Eliisabet Sild kõneleb meile täna, mis on tema ootus Eestile!

Armsad Eesti pojad ja tütred! Eesti riigi põhisõnum on:

E e s t i ! Sa seisad lootusrikka tuleviku lävel, kus sa vabalt ja iseseisvalt oma saatust võid määrata ja juhtida! Asu ehitama oma kodu, kus kord ja õigus valitseks, et olla vääriliseks liikmeks kultuurrahvaste peres! Kõik kodumaa pojad ja tütred, ühinegem kui üks mees kodumaa ehitamise pühas töös! Meie esivanemate higi ja veri, mis selle maa eest valatud, nõuab seda, meie järeltulevad põlved kohustavad meid selleks.

Su üle Jumal valvaku

Ja võtku rohkest õnnista,

Mis iial ette võtad sa,

Mu kallis isamaa!

Elagu iseseisev demokraatlik Eesti Vabariik!

Elagu rahvaste rahu!

Haapsalu toomkirikus 24.02.2021

EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus | Kooli 6, 90501 Haapsalu | tel 473 7166, e-post: haapsalu@eelk.ee