MEIE KIRIKUD

PIISKOP TIIT SALUMäE JõULULäKITUS 2020

Piiskop Tiit Salumäe JÕULUTERVITUS AD 2020

Neil päevil sündis, et keiser Augustus andis käsu kirjutada üles kogu riigi rahvas. (Lk. 2, 1)

Tervitan teid meie Issanda Jeesuse Kristuse sündimise püha puhul.

Pühakirja jutustus jõuluööst algab tõdemusega, et Rooma riigis toimus rahvaloendus. Kas keiser Augustuse käsu märkimine jõuluevangeeliumi alguses on lihtalt ajaloolise tausta määratlemine või on sellel sügavam tähendus?

Käesolev aasta on Piibli aasta ja tööd alustas uue aastasaja juubelipiibli koostöökogu. Pole tähtsusetu, kuidas me Piibli sõnumit kaasaja inimesetele edastame. Praeguses tõlkes seisab jõuluevangeeliumi esimeses salmis: „... keiser Augustus andis käsu kirjutada üles kogu riigi rahvas.“ Algkeeles on tekst tegelikult veidi teistsugune: mitte „kogu riigi rahvas“, vaid „kogu maailm“ !

Mida me teaksime kunagise Rooma riigi maksupoliitikast ja selle rakendamiseks keiser Augustuse korraldatud rahvaloendusest, kui sellel ajal ei oleks maailma sündinud Jumala Poeg? Jumala plaanid teostuvad ilmalike ja poliitiliste sündmuste taustal.

Elu ei ole täna teistsugune kui paartuhat aastat tagasi. Ikka põhjustavad poliitikute otsused ja taudid inimestele kannatusi ning võivad muuta inimeste elu. Oleme tänavu seda igaüks kogenud. Meie elu on muutnud ja toonud kaasa hirmu ja teadmatust pandeemia. Kõik, mis maailmas toimub, puudutab ka meid. Mis oleks, kui katsuksime jõululoo alguse tuua tänapäeva ja alustaksime nii: „Neil päevil sündis, et USA või Venemaa president andis käsu ...“ Millega meie aja valitsejad ajalukku lähevad? Millega läheb ajalukku Eesti valitsus? Küllap jäävad neistki järgi napid read või leheküljed ajalooraamatutes. Jõuluevangeelium kehtib aga ka täna. Viha ja vaen ei kesta igavesti. Igavene on vaid armastus ja see, mis armastuses tehtud.

Jõululapsest sirgunud Jeesus räägib enne oma lahkumist jüngritele rahust, mida Tema tahab inimestele kinkida. Ta rõhutab, et Tema ei anna rahu nii nagu maailm. Kuidas on lood meie rahuga? Kas meis on nii tõelist ja elavat Issandas sündinud jõulurahu, et jaksame lisaks oma kalli kodumaa rahu eest palvetada koos miljonite kaaskristlastega kogu maailma rahu pärast. Rahu eest, mis hõlmaks neidki, kelle maailmavaade, usk või kultuur ei tunne jõulusid.

Tänapäeva inimesel on lisaks kõigile muudele probleemidele ka krooniline ajahäda – meil on kiire. Rapsimine ja kiirustamine aga kulutavad meid ja tekib oht teha vigu. Niisugune eluviis põhjustab stressi ja läbipõlemise.

Jõulusooviks on ilus öelda – rahulikke jõule. Hea on meeles pidada esivanemate püha tarkust, mis õpetas argise kiiruse ja mure keskel kuulutada pühadeks jõulurahu. Võta aega olla püha! – õpetab üks vana kirikulaul.

Kajagu jõulukellade helin kõikidele, ka nendele, kellel on muret, kurbust, lootusetust ja leina. Soovin ja palun igasse kogukonda, kogudusse ja kodusse imelist jõuluvalgust ja armu, et me võiksime olla ürgse jõuluvalguse kandjad ja Jeesuses sündinud rahu kuulutajad.

Soovin jõulurahu ja õnnistatud Issanda Aastat 2021!​

Loe siit. (.pdf) »

EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus | Kooli 6, 90501 Haapsalu | tel 473 7166, e-post: haapsalu@eelk.ee