KRISTUSE ÜLESTõUSMISPüHA TERVITUS

Kristuse ülestõusmispüha tervitus 2020

Kristus on üles tõusnud!

Tõesti ta on ülestõusnud!

Iidne ülestõusmistervitus ühendab meid taas üleilmseks ja ajastuid ületavaks usklike pereks ka siis kui me üksteist silmast-silma ei näe: Kristus on surnuist üles tõusnud, surmaga surma maha tallanud  ja neile, kes hauas olid, elu kinkinud.

Üheksateistkümnenda sajandi algul oli keegi Hannoveri linna kodanik teinud oma testamendis korralduse, et tema hauale tuleb asetada suur marmorist tahvel mis on kettidega seotud hauakambri külge. Hauaplaadile käskis ta asetada vähemalt kaks tonni kaaluva kivirahnu, millesse tuli raiuda tekst: “See haud on ostetud igaveseks, seda ei tohi keegi avada.” Hauakivi all aga hakkas idanema paplipuu seeme ja see tegi endale teed valguse poole. Aastatega kogus ta jõudu, murdis katki raudahelad ja surus lõpuks kõrvale ka kivirahnu. Elu võidab surma!

Käesoleval aastal pühitseme ülestõusmispühi teisiti kui oleme harjunud. Nõukogude okupatsiooni ajal oli kirikus käimine keelatud avalikus teenistustes olevatele inimestele. Kooliõpetaja riskis kirikusse tulles kaotada töö. Sellel aastal on kirikud suletud ja tühjad, nii nagu kord oli Jeesuse haud. Ajad võivad olla erinevad, aga ülestõusmispüha sõnum on ikka sama. Kirikuisa Johannes Kuldsuu sõnastas selle nii:  „Keegi ärgu kartku surma, sest Lunastaja surm on meid vabastanud. Surmavalda minnes hävitas Ta surmavalla. Ta hävitas selle, kes tema liha oli maitsnud. Ja seda oodates hüüdis Jesaja: Põrgu on ärevuses Sinu pärast. Surmavald langes kui ta kohtas Sind. Ta purustati ja saadeti häbisse. Ta langes ja surmati. --- Oh surm, kus on sinu astel? Oh surmavald, kus on sinu võit? Kristus tõusis surnust ja hävitas põrgu väe.“

Kristuse võit surma üle on lõplik, kui me oleme Kristusega ristimises maha maetud, oleme koos Temaga igavese elu osalised.

Temale olgu kiitus ja au igavesest ajast igavesti.

KRISTUS ON ÜLES TÕUSNUD, TA ON TÕESTI ÜLES TÕUSNUD!

Piiskop Tiit Salumäe

Haapsalu Püha Johannese koguduse õpetaja

Haapsalus, 12.04.2020

EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus | Kooli 6, 90501 Haapsalu | tel 473 7166, e-post: haapsalu@eelk.ee