"LÄÄNE ELU": TIIT SALUMÄE KOHTUS TALLINNAS PATRIARH KIRILLIGA.

Lääne praost ja Haapsalu luteri koguduse õpetaja Tiit Salumäe kohtus pühapäeval Venemaa patriarhi Kirilliga.
    Ametlik kohtumine Tallinna toomkirikus kestis üle tunni ja sealt läks patriarh otse lennujaama, kõneles Salumäe, kes osales kohtumisel kirikuvalitsuse liikmena, kelle peal on kiriku välissuhtlus.
    Kohtumine läks tüki maad pikemaks kui plaanis oli.
    Et ka patriarh on olnud oma kiriku välissuhete juht, on nad Salumäega mitmel pool maailmas varemgi kohtunud.
    Mõlemad olid USAs ka ajal, mil Gorbatšovi ja Reagani vahel käisid läbirääkimised ja terve selle aja peeti Washingtoni ühes katedraalis palveketti, st palvetati ööd ja päevad.
    Nende tutvus ulatub aga 1980. aastate algusse, mil patriarh oli alles piiskop Kirill ja Peterburi vaimuliku akadeemia rektor. Salumäe aga käis Haapsalust teenimas Puškino luteri kogudust.
    „Need oli meeldivad kohtumised, käisin regulaarselt tema juures akadeemias külas,” meenutas Salumäe. Kord,  kas 1983 või 1984, pidasid nad Puškinos oikumeenilise jumalateenistuse. Et usuasjade volinik seda heaks ei kiitnud, võttis  piiskop Kirilll vastutuse enda peale ja tuli teenistusele protokolli eirates.
    Pühapäevasel kohtumisel peeti vastastikku kõnesid ja peeti läbirääkimisi varem kokku lepitud teemadel.  Eesti pool teavitas patriarhi luteri kiriku tööst Venemaal ja võttis kõneks luterlike koguduste tegevuse.
    Ekskursioon toomkirikus pakkus patriarhile  meeldliva üllatuse Eesti kiriku oikumeenilisest ja diplomaatilisest ajaloost. Patriarh oli üllatunud, kui suur osa Vene tsaaririigi sõjaväe ladvikust olid luterlased ja maetud Tallinna toomkirikusse.
    Vabas vestluses tuli jutuks kahe õigeusukiriku suhted Eestis. Peapiiskop Andres Põder pakkus, et  Eesti Kirikute nõukogu võib olla kahe kiriku suhete vahendaja.
    „Meeldiv jutuajamine, ei olnud midagi, mida võiks võtta kui etteütlemist, et mida peaksime ja mida ei peaks tegema,” vahendas  Salumäe kohtumist. „Oli teineteist tunnustav ja austav jutuajamine.”
    Partiarh toonitas kirikute rolli ja ülesannet rahvuste ühendajana.
    Kohtumise algatus tuli Salumäe sõnul luteri kirikult.  Suheldi tõlgi vahendusel, igaüks rääkis oma emakeeles.
    Kohtumisel osalesid veel piiskop Einar Soone, toomkoguduse õpetaja ja kantsler Urmas Viilma, koguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt ja aseesimees Jüri Ehasalu, luteri kiriku avalikussuhete juht Arho Tuhkru.

/Ilmunud ajalehes "Lääne Elu" 18.06.2013,  Lehte Ilves.