AJALEHES "LÄÄNE ELU" ILMUS ARTIKKEL SÕPRUSPÄEVADEST - EESTI KIRIK ON ÜLES EHITATUD SÕPRADE ABIGA.

Haapsalu luteri kogudus võõrustas läinud nädalavahetusel sõpruskogudusi, kokku oli Haapsalus ligi sada inimest Soomest, Rootsist ja Saksamaalt.

„Eesti kirik ei oleks praegu see, mis ta on, kui meil ei oleks sõpru olnud,” tunnustas  Salumäe sõpruskoguduste 20 aasta pikkust rolli Eesti kirikute  ülesehitustöös. Sõprade abiga on koolitust saanud pühapäevakooli õpetajad, vabatahtlikud töötegijad, vaimulikud, kirikumuusikud, diakooniatöötajad. Sõpruskoguduste abiga on trükitud piibleid, lauluraamatuid ja õpikuid; käivitatud raadio– ja teletöö; toetatud on kirikulehe ja koguduste infolehtede väljaandmist. Abi on antud koguduse hoonete ja kirikute korrastamiseks või ehitamiseks, kogudused on saanud rahaabi, sh palga maksmiseks. Sõprade toel on võimalikuks saanud vastastikused külaskäigud.
Kui tavaliselt mõeldakse, et väliskogudused on andjad ja meie saajad, siis külalised toonitasid, et hoopis nemad  on saaja pool, ütles Salumäe.
Külalised hindasid kõrgelt Haapsalus kogetut ja nähtut. Näiteks seda, kuidas kogudus väheste töötegijate ja väikeste võimalustega toimib, tuginedes peamiselt vabatahtlike tööle. Külalistele pakkus huvi meie koguduste tihe side ühiskonnaga.  Näiteks osalesid sõpruspäevade avamisel Jaani kirikus Haapsalu linnapea Urmas Sukles ja Lääne maavalitsuse esindaja Merle Mäesalu. „Paljudes meie sõpruskogudustes ei ole selline asi võimalik,” ütles Salumäe. „Pidevat koostööd seal riigi– või munitsipaalvõimuga ei ole.” Lääne maavalitsuse ja Lääne praostkonna koostöö kestab juba aastaid, korrapärased kohtumised on vähemalt neli korda aastas, aga vajadusel tihedaminigi.
Laupäeval peetud konverentsi üks teemasid oli  sõprussuhete tulevik, ettekandeis ja töötubades arutati, millises vormis peaksid need jätkuma. Kõige jõulisem ja arvukam koostöö käib kirikumuusikute vahel. Ettevalmistus oli pikk protsess, kirjavahetus algas juba enne jõulu. Lepiti kokku repertuaaris, et peateos on  Sirje Kaasiku Missa brevis ja et laule lauldakse eesti, soome, rootsi ja saksa keeles.
Külalised kiitsid laupäevaõhtust ühiskontserti toomkirikus ja pühapäevast jumalateenistust, kus pidas jutluse piiskop Einar Soone ja musitseerisid kõik koorid.
„Õige pea läheme oma kooriga Haningesse,” ütles Haapsalu koguduse muusikajuht ja organist Lia Salumäe.  „Viimasest külaskäigust on nii palju möödas, et pooled uued lauljad ei ole seal käinud.”  Lia Salumäe sõnul sai Haapsalu koor kutse ka Loviisast, kuigi sealsel rahufoorumil on Haapsalu inimesed käinud esinemas enamasti igal aastal .  „Loviisaga on koostöö olnud hea kogu aeg,” ütles Lia Salumäe. „Nüüd on seal uus koorijuht, aga temagi on väga koostöövalmis, kutsub meid külla.”
Helilooja ja koorijuht Sirje Kaasik kiitis koore, kes olid talve jooksul tema teose selgeks õppinud ja selle Haapsalus ilusasti ette kandsid. „Üks sakslane ütles, et ta on poolteist aastat õppinud Bachi üht suurvormi ja on sellest väga tüdinud, nii et ta tahab hea meelega minu missat laulda,” ütles Kaasik. Lauljad olid Kaasiku sõnul tähelepanelikud ja püüdlikud, mõistsid dirigenti kehakeelestki, kui võõrastest sõnadest puudu tuli. Kaasiku sõnul olid sõpruspäevad hästi ajastatud, sest linnas oli samal ajal palju kultuurisündmusi, millest külalised osa said. Eriti õnnelikud olid need, kelle väikeses kodukülas suurt midagi ei sünni. „Haapsalus said nad ämbriga kultuuri kaela,” ütles Kaasik naerdes. „Linn oli ilus ja meie ladus korraldus sai ka palju kiita.”
„Palju paremini poleks saanudki minna, olgu siis ilma, korralduse või mille iganes poolest,” ütles Haapsalu koguduse õpetaja Tiit Salumäe.
Sõpruspäevade ettevalmistamise ja korraldamisega oli seotud sadakond inimest: töötubade juhendajad, perenaised, kes küpsetasid ja lauda katsid;  kes konverentsi korraldasid ja paljud teised. „Suur tänu teile kõigile,” ütles Tiit Salumäe ja kutsus abilised tänuõhtule.
Reedest pühapäevani olid Haapsalu kogudusel külas viie sõpruskoguduse esindajad: Korsnäs, Loviisa ja Haaga Soomest; Österhaninge Rootsist ja Schmalkaldeni dekanaat Saksamaalt.

Lehte Ilves. Ajaleht Lääne Elu 1. juuni 2013.