"LÄÄNE ELU": JAANI KIRIKU ALTARISKULPTUUR LÄHEB TALLINNA RESTAUREERIMISELE.

Täna eemaldati Jaani kiriku altarilt sinna hiljem paigaldatud Ristija Johannest kujutav puuskulptuur, mis läheb Tallinna restaureerimisele.

Puuskulptuur, mis oli paigaldatud 17. sajandil ehitatud altari ülemise osa, paekivist retaabli, soklisse.

Kui päritolu on ebaselge, kuid ühe versioonina  pärineb kuju toomkiriku keskagselt altarilt. “Ta võib olla samast kohast pärit, kust toomkirikus olev minestava Madonna skulptuur. Nad võivad olla  sõsarad,” ütles Padu.

Restauraator Merike Kallase sõnul oli puuskulptuur paigaldatud paekivi altarile lubimördiga ja seda oli kerge eemaldada.

Kui kuju restaureerimine on osa kunstiakadeemia restaureerimistudengi Triin Aasa bakalaureusetööst, siis on plaanis see valmis saada mai lõpuks.

Jaani kiriku unikaalne paekivist altar on plaanis restaureerida.

Tõnis Padu sõnul on altari enda kivikeha valmis. Selle krohvis ja kattis lubivärviga firma Resteh. “Päris ilusasti tehtud, pole liiga sirgeks krohvitud ja näeb mõnusasti vana välja,” ütles Padu. Järgmisel nädalal peaks paika saama ka tammepuust altarilaud.

Triin Aasa ja Merike Kallas puhastasid täna ka värvist ühe altari detailidest. Seejärel otsustatakse, mis altariretaablist edasi saab – kas see puhastatakse üleni värvist või mitte.

Kaire Reiljan, Lääne Elu online, 28.03.2013

Lääne Elu artikkel ja foto »