TIIT SALUMÄE KÕNE EESTI VABARIIGI 95. AASTAPÄEVA TÄHISTAMISEL

Armsad kaasmaalased. Head Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistajad!
Õnnitlen Teid kõiki Eesti Vabariigi 95 sünnipäeva puhul ja soovin teile edu isiklikus elus ja õitsengut meie isamaale.
Teame, et inimese tulemine siia maailma on pikk protsess. Beebipõlvest täiskasvanuks kasvamine võtab veelgi oma aja. Samuti on ka riigiga. Ei piisa, et hulk inimesi kuulutab välja iseseisvuse, riik ei ole sellega veel valmis. Eesti iseseisvumine algas palju varem kui 24. veebruaril 1918. Eesti riik elas omal viisil üle ka okupatsioonid ja sai uuesti reaalsuseks 20. augustil 1991. Riik peab töötama riigina – toitma ja kaitsma oma rahvast ning olema ema ja isa. Eesti sai riigiks ajavahemikus 28. november 1917 kuni 2. veebruar 1920. 24. veebruaril 1918 avaldati Tallinnas "Manifest kõigile Eestimaa rahvastele." Tegelikult loeti tekst ette päev varem Pärnus, sest Haapsalus ei olnud see võimalik. 2. veebruaril 1920 kirjutati alla Tartu rahuleping. Konkreetset päeva, mil saame öelda, et Eesti riik töötab ja toimib on raske öelda. Peatselt aga tähistame veel ühte olulist päeva. 27. märtsil on taastatud iseseisvust 7890 päeva, seega rohkem kui ennesõjaaegset. „Eesti aega“ kuni sõjani oli justkui terve igavik ja nüüdne on kulunud meie käes kui hetk. Ma soovin, et me ei oleks pealtvaatajad. Eesti ei saa olla parem kui me ise seda kujundame ja ehitame. Alati saab inimene olla aus. Närune on vabandada, et aeg on niisugune ja teised teevad Eesti heaks veel vähem.
Manifestis kõigile Eestimaa rahvastele öeldi 95 aastat tagasi üleskutse, mis, ma loodan, kõnetab meid ka täna: “Eesti rahvas ei ole aastasadade jooksul kaotanud tungi iseseisvuse järele. Põlvest põlve on temas kestnud salajane lootus, et hoolimata pimedast orjaööst ja võõraste rahvaste vägivallavalitsusest veel kord Eesti aeg tuleb, mil "kõik pirrud kahel otsal lausa löövad lõkendama" ja et "kord Kalev koju jõuab oma lastel õnne tooma". Nüüd on see aeg käes. Eesti! Sa seisad lootusrikka tuleviku lävel, kus sa vabalt ja iseseisvalt oma saatust võid määrata ja juhtida! Asu ehitama oma kodu, kus kord ja õigus valitseks, et olla vääriliseks liikmeks kultuurrahvaste peres! Kõik kodumaa pojad ja tütred, ühinegem kui üks mees kodumaa ehitamise pühas töös! Meie esivanemate higi ja veri, mis selle maa eest valatud, nõuab seda, meie järeltulevad põlved kohustavad meid selleks.

Su üle Jumal valvaku
Ja võtku rohkest õnnista,
Mis iial ette võtad sa,
Mu kallis isamaa!

Elagu iseseisev demokraatiline Eesti vabariik! Elagu rahvaste rahu!

Praost Tiit Salumäe. Kõne on ette kantud 24. veebruaril 2013 Haapsalu Lossiplatsil.