TÄNAVU TÄHISTAME REFORMATSIOONI 501. AASTAPÄEVA

31. oktoober 1517 märgib kirikuloos päeva, mil luterliku pärimuse kohaselt katoliku kiriku teoloog ja munk Martin Luther naelutas Wittenbergi lossikiriku uksele oma 95 teesi indulgentside asjus.

Kas kirik muutuvas ajas või ajas muutuv kirik? Tänu Jumalale! Nii üks kui teine. Vaieldamatult kannab kirik endas igikestvat sõnumit. Kristus on sama eile, täna ja igavesti. Kiriku imetlusväärseks õnnistuseks on järjepidevus.

Issand on üks, aga inimeste meel heitlik. Kirik on oma pika ajaloo vältel üle elanud palju muutuste torme. Erinevate kristlike konfessioonide sünd on ilmselt olnud lisaks suurele inimlikule eksitusele ka vankumatu Jumala arm. Armuand on seegi, et meie väikese rahva kirik EELK on sajandipikkuse iseolemise vältel kogetud katsumustest hoolimata püsima jäänud.

Tänavu reformatsiooni aastapäeva pühitsedes on põhjust tunda oluliselt reaalsemat lähedust kirikuga, millest Luther kord tüliga lahkuma sunniti. Eestlastele lisas seda lepitava ühtsuse tunnet oluliselt ka paavst Franciscuse hiljutine külaskäik.

Luther soovis algatada sisulist teoloogilist arutelu, et lõpeks patukustutuskirjadega hangeldamine. Läks aga hoopis teisiti. Möödus viis sajandit, enne kui 2017. a Lundis kohtusid Rooma paavst ja luterlike kirikute ülemkarjased, et kummarduda ühiseks lepitavaks palveks. Täieliku ühtsuse taastamiseni tuleb aga veel väga pikk tee käia. Ometi on tänavu reformatsiooni aastapäeva pühitsedes põhjust tunda oluliselt reaalsemat lähedust kirikuga, millest Luther kord tüliga lahkuma sunniti. Eestlastele lisas seda lepitava ühtsuse tunnet oluliselt ka paavst Franciscuse hiljutine külaskäik.

Lühendatult Mart Salumäe, Põhja-Ameerika praostkonna praost, artiklist "Usupuhastuspüha" ajalehes Eesti Kirik.

Täispikka artiklit loe SIIT »

EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus | Kooli 6, 90501 Haapsalu | tel 473 7166, e-post: haapsalu@eelk.ee