JOHANNESE SÕNUMID: SAAME LÄHEMALT TUTTAVAKS SULEV SAAREVÄLIGA.

SULEV SAAREVÄLI: ÕPI SAAMA, ÕPI ANDMA.

Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärgi sai tänavu koguduse juhatuse ja nõukogu liige Sulev Saareväli, kelle eestvedamisel ja rahalisel toel on toomkirik saanud uued kellad ja Jaani kirik põhjaliku remondi.

Toomkiriku kellaprojekt oli 2008. aastal lõppenud ja Haapsalu linn valmistus tähistama oma 730. aastapäeva, kui  Sulev Saareväli tuli välja mõttega, et Haapsalu Püha Johannese kogudus võiks linna juubeli puhul värskendada Jaani kiriku välimust.
Et koguduse majanduslikud võimalused polnud tal teadmata, lubas  Saareväli selle töö tegemiseks rahalist tuge.
Esialgsest mõttest lubjata ära kiriku välisseinad kasvas välja mitu aastat kestev töö, mis ei ole lõppenud siiamaani. Üks töö tingis teise ja nii see lumepall aina suuremaks veeres. „Ei arvanud, et see töö nii suureks muutub,” tunnistas Saareväli. „Õigupoolest ei osanud uneski näha, et nii palju asju saab korda teha.”
2009. ja 2010. aasta kuluski kiriku välisremondile. Seejärel kandus töö kirikusse sisse. Muu hulgas sai kirik uue paekiviplaatidest põranda ja põrandakütte, remonditud aknad, sajuvee äravoolu jpm.
Kolm aastat kestnud töid on rahastanud Eesti riik, Haapsalu linn ja Sulev Saareväli. Ta on annetanud selleks tööks kümneid tuhandeid eurosid ajal, mil valitses majanduskriis ja ebakindlus tuleviku suhtes.
Saarevälja sõnul elab ta talupojatarkust mööda: kui on paremad ajad, on võimalik tallele panna.
„Elu oleks igav, kui meri oleks kogu aeg sile, ikka on vaja natuke ka tuult ja tormi, see teeb elu huvitavamaks,”  leiab ta. „Ja kus see kirjas on, et elu peab kerge olema?”
Sel aastal algatas Sulev Saareväli Jaani kiriku kivialtari restaureerimise. Sügisel oma sünnipäevakutseid laiali saates kirjutas ta kutsetele: kui võimalik, võib kingi ja lillede asemel teha annetuse Jaani kiriku kivialtari heaks.
„Mida päev edasi, seda rohkem on mul selle kingi üle hea meel,” tunnistas Saareväli. Hea meel on selle üle, et sünnipäevakingist saavad osa nii paljud inimesed, teiste seas ka kinkijad ise, kes  on aidanud kiriku kaunimaks muuta. „Maapealset kola on meie eas kogunenud juba küll ja küll,” tundis Saareväli rõõmu hoopis teist laadi kingitusest.
Küsimusele, miks ta võtab ette selliseid suuri projekte nagu õigeusukiriku fassaad, toomkiriku kellad või Jaani kiriku remont, ei oska Saareväli esimese hooga öelda muud kui, et „ma ei ole mõelnud selle peale.”
Pisut järele mõelnud, lisas ta ühe oma põhimõtte: „Õpi saama, õpi andma.”
See tähendab, et kui on võimalus elu paremaks muuta, tee seda rõõmuga. Kui on antud, on hea ühiskonnale midagi sellest ka tagasi anda.
Saarevälja sõnul lähevad talle korda n–ö pehmed valdkonnad, mis on riigi tasandil alarahastatud: haridus, kultuur, sport.
Kirikuid toetab ta seepärast, et on ise Püha Johannese koguduse liige, aga ka seepärast, et nad on sajandeid vanad hooned, olnud enne meid ja kestavad ka pärast meid.
„Olen tänulik, et need ettevõtmised on õnnestunud,” tunnistas ta.
Haapsalu kogudus andis Sulev Saareväljale teenetemärgi üle johannesepäeval, 27. detsembril. Kogudus annab teenetemärki välja 2003. aastast ja selle on nüüdseks pälvinud 11 inimest.

Lehte Ilves