ME MÄLETAME JA MÄLESTAME – 14. JUUNI 1941

Juuniküüditamine oli 1941. aasta juunis Nõukogude Liidu võimude poolt toime pandud suurkuritegu, mille käigus deporteeriti mitmetelt Nõukogude Liidu võimu all olevatelt aladelt üle 65 000 inimese. 13. juunil 1941. aastal Moskvast antud korralduse kohaselt oli Eestist ette nähtud küüditada 11 102 inimest. Kõiki neist ei õnnestunud küüditajatel siiski tabada. Praegu loetakse juuniküüditatute koguarvuks veidi üle 10 000 inimese (välja on käidud arv 10 016). Alaealisi (kuni 17-aastaseid) oli neist 36–38 %, alla aastaseid lapsi üle 100, oli ka voodihaigeid vanainimesi. Juuniküüditamise tagajärjel hukkus umbes 6000 inimest.

Meie kohus on mäletada ja mälestada. Leinapäeval, 14. juunil toimuvad Läänemaal juuniküüditamise 77. aastapäeva mälestusüritused Haapsalus ja Ristil.
Kell 12 algab Haapsalu toomkiriku ristimiskabelis juuniküüditamise aastapäeva mälestuspalvus, teenib piiskop Tiit Salumäe. Naiskodukaitse Lääne ringkonna esindus asetab emaaltarile mälestuslilled.

Kell 12.45 algab mälestushetk Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juures Haapsalu lipuväljakul. Juuniküüditamise ohvrite mälestuspäeval kell 12.45 helisevad üle Eesti kirikukellad. Kõneleb Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliidu juhatuse liige  Heiki Magnus. Läänemaa rahva nimel asetab ühise mälestuspärja Läänemaa Memento esindus ja küüditamise läbielanud inimesed asetavad Läänlaste Vabadussõja mälestussambale mälestusküünlad. Läänlaste Vabadussõja mälestussamba juurest liigume endise Haapsalu linnavalituse hoone ette, mille ees on legendaarse Haapsalu linnapea Hans Alver'i (täisnimega Hans Otto August Alver) büst. Hans Alver oli ka Haapsalu Kaunistamise Seltsi esimees. 9. novembril 1924 avati just Haapsalu Kaunistamise Seltsi eestvedamisel Läänlaste Vabadussõja mälestussammas Haapsalus. 14. juunil möödub dr. Hans Alver'i arreteerimisest 77 aastat. Mälestuhetkel kõneleb ja asetab mälestuslilled Haapsalu linnapea Urmas Sukles.

Kell 16 algab mälestushetk Risti mälestusmärgi „Raudteerööpad mäletavad“ juures, mälestuspalvuse peab Lääne praost Leevi Reinaru. Kõnelevad ja küüditamise ohvrite mälestuseks asetavad mälestuslilled Lääne–Nigula valla esindajad, Naiskodukaitse Lääne ringkonna Risti jaoskonna ja Kaitseliidu Lääne maleva Risti malevkonna esindajad.

Isamaaliste organisatsioonide lipud on juuniküüditamise mälestuspäeval Haapsalu toomkiriku ristimiskabelis. Liputoimkonnad on Läänlaste Vabadussõja mälestussamba ja Hans Alveri büsti juures ning Risti mälestusmärgi „Raudteerööpad mäletavad“ juures.

Mälestuspäeva aitavad korraldada Kaitseliidu Lääne malev, Naiskodukaitse Lääne ringkond, EELK Lääne praostkond, Eesti Vabadusvõitlejate Liit, Eesti Endiste Metsavendade Liit, Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliit, Haapsalu linn  ja Läänemaa Memento.
Läänemaa juuniküüditamise mälestuspäeva korraldustoimkonna nimel.
Heiki Magnus

EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus | Kooli 6, 90501 Haapsalu | tel 473 7166, e-post: haapsalu@eelk.ee