HAAPSALUS TOIMUB KORAALIMARATON

Taasiseseisvumispäeva, 20. augusti hommikust järgmise päeva õhtuni lauldakse Haapsalus 36 tunni jooksul läbi kogu Eesti luterliku kiriku lauluraamatu lauluvara. Ettevõtmisega tähistatakse veerandsaja aasta möödumist praeguse lauluraamatu ilmumisest, 500 aasta möödumist luterliku reformatsiooni algusest ning pööratakse tähelepanu uue lauluraamatu ettevalmistustöödele.

20. augusti hommikul algab koraalimaraton Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Laulu- ja Palveraamatu esimese lauluga „Au, kiitus olgu igavest´ Kolmainu Jumalale” ning lõppeb kava kohaselt järgmise päeva õhtul palvega „Dona nobis pacem” („Anna meile rahu”). Nende kahe palve vahele lauldakse kokku terve kirikuaasta ja kristliku elu rõõmud ning mured.

Kolmandat korda aset leidvale koraalimaratonile ootavad korraldajad lauljaid-palvetajaid kõikjalt üle Eesti. Interneti abil kutsutakse kaasa laulma kõiki kaasmaalasi ja sõpru üle kogu maailma. Vastavalt soovile ja võimalustele võivad pikemalt või lühemalt osalema tulla kõik, olgu nende lauluoskus siis kuitahes hea või kesine. “Kiriku uksed on kõigile ööpäev läbi avatud, tulge laulma või kuulama,” kutsus piiskop Tiit Salumäe, kelle sõnul on mõttes olnud ka Guinessi rekordite raamatusse pääsemine. Kokku lauldakse kahe päeva ja ühe ööga läbi Kiriku Laulu-ja Palveraamatu kõik 484 laulu. Need, kes laulavad vähemalt ühe tunni, saavad koraalimaratoni passi.

Tegemist on arvult juba kolmanda sellelaadne ettevõtmisega Eestis. 2002. aastal lauldi lauluraamat kaanest kaaneni Viljandi Kultuuriakadeemia ja Viljandi Pauluse koguduse eestvedamisel ning teist korda Missio Läänemaa ajal 23.-25. augustil 2011 Haapsalu toomkirikus.

Koraalimaraton algab 20. augustil kell 8 Haapsalu Jaani kirikus avapalvusega, mida veavad peapiiskop emeeritus Andres Põder ja piiskop Tiit Salumäe. Sama päeva õhtul kell 20 suundutakse protsessioonis toomkirikusse ning maraton lõpeb seal järgmise päeva õhtul kell

20 algava lõpumissaga peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe, praost Leevi Reinaru, Teno Ilvese ja organist Lia Salumäe eestvedamisel.

Info:

piiskop Tiit Salumäe

tiit.salumae@eelk.ee

Pühapäev, 20. august

Kell 08 KORAALIMARATONI AVAPALVUS Jaani kirikus Peapiiskop emer. Andres Põder ja piiskop Tiit Salumäe.

Kell 08–11 KLPR 1–38. Advendi- ja jõululaulud. Lääne praostkond (Lia Salumäe, Ivi Küla, Helle Reinaru, Sirje Kaasik).

Kell 11–14 KLPR 39–81. Aastavahetuse laulud. Kolmekuninga-, küünla- ja palvepäeva laulud. Kristuse kannatamise- ja paastuaja laulud. Saarte praostkond, Hiiumaa (Kristiina Harjak).

Kell 14–17 KLPR 82–120. Maarjapäeva ja palmipuudepüha laulud. Suure Neljapäeva, Suure Reede, Vaikse Laupäeva ning Kristuse ülestõusmise laulud. Ida Harju praostkond (Kose koguduse pasunakoor Kahro Kiviloo juhatusel).

Kell 17–20 KLPR 121–163. Kristuse taevaminemis- ja nelipüha laulud. Kolmainupüha, jaanipäeva, surnuaiapüha, mihklipäeva, lõikustänu- ja usupuhastuspüha laulud. Tartu praostkond (Anna Humal).

Kell 20 protsessioon Jaani kirikust toomkirikusse. Laulmine jätkub läbi öö toomkirikus.

Kell 20–23 KLPR 164–198. Pühakute- ja hingedepäeva laulud. Igavikupüha ja kirikuaasta lõpu laulud. Jumala Sõna ja pühakoja laulud. Viljandi praostkond (Tuuliki Jürjo, Ülle Noormägi ja Merike Saaremets.)

Kell 23–00 KLPR 199–206. Jumalateenistuse laulud. Valga praostkond (Mart Jaanson, Tiit ja Miina-Liisa Kuusemaa, Vallo Ehasalu, Eveli ja Meelis Roosaar, Anneli Klaus, Katre Kruuse ning Valga praostkonna laste laulu- ja pillikoor).

Esmaspäev, 21. august

Kell 00–02 KLPR 207–238. Püha ristimise, pihi, püha armulaua, konfirmatsiooni ja laulatuse laulud. Jätkab Valga praostkond.

Kell 02–05 KLPR 239–285. Vaimuliku ameti, ordinatsiooni ja introduktsiooni laulud. Misjoni, kiriku ja elumaja pühitsemise ning matuse laulud. Jumala arm Kristuses ja usk Jeesusesse. Eeslauljad: Eerik Jõks, Lia ja Lea Salumäe.

Kell 05–08 KLPR 286–326. Tunnistamine ja teenimine, tänu ja ülistus, kristlik armastus ja rõõm, usuvõitlus ja palve. Võru praostkond (Valga praostkonna muusikud).

Kell 08–11 KLPR 327–367. Usuvõitlus ja palve, kannatused ja lohutus, Jumala kaitse ja juhtimine ning Kristlik lootus. Viru praostkond.

Kell 11–14 KLPR 368–415. Surm ja igavene elu, Looja ülistus, loodus ja aastaajad ning hommiku ja õhtu laulud. Tallinna praostkond (Imbi Laas ja praostkonna koguduste ühendatud koraalikoor).

Kell 14–17 KLPR 416–459. Kodu ja perekond, igapäevane leib, lapsed ja noored, igapäevane töö, haigus ja tervis, vanadus ning Isamaa ja valitsus. Pärnu praostkond (Vigala ja Audru kogudus).

Kell 17–20 KLPR 460–484. Ühiskond ja õiglus, Reisil ja võõrsil ning liturgilised koorilaulud. Lääne-Harju praostkond (Pille Metsson, Jaan Vaidla).

Kell 20 KORAALIMARATONI LÕPUMISSA Toomkirikus. Peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Tiit Salumäe, praost Leevi Reinaru, Teno Ilves ja organist Lia Salumäe.