JOHANNESE SÕNUMID: JUHTKIRI - ÕPETAJA TIIT SALUMÄE

Armas lugeja!

Advendinädalad on jälle käes, laupäeval süütame esimese küünla. Oleme seda teinud juba tublisti üle kahekümne aasta. Peale on kasvanud terve põlvkond, kellele advent tähendab midagi sellist, mis oli juba enne neid või nende lapsepõlves. Tule sinagi laupäeval kell viis advendikontserdile toomkirikusse ja advendiküünla süütamisele piiskopilinnuses. Võta kaasa küünlalatern, et viia valgus oma koju. Pangem tähele, kui vähe on tarvis, et tuba saaks valgeks! Üks küünal annab palju valgust. Teise küünlaga on valgus suurenenud poole võrra. Siis tulevad kolmas ja neljas küünal, ning korraga on valgus lõplikult vallutanud pimeduse.

Advendiaeg on enesesse vaatamise aeg. Just nüüd tasub seisatada ja mõelda, mida olen teinud head ja väärtuslikku või mida vajalikku olen jätnud tegemata. Vaadakem üksteisele silma ja laskem ka endale silma vaadata. Meie asjaliku ajastu kõige nõrgemaks lüliks on osutunud inimene, tavaline inimene, kes elab üksi või peres, suures või väikeses majas, käib lasteaias, koolis või tööl; on pensionär, õnnelik või õnnetu. Üksindus võib tabada keda tahes isegi suures rahvahulgas. Kui palju kõledam oleks elu, kui ei oleks kedagi, kes märkab oma ligimese üksindust. Üksteise märkamine muudab elu soojaks.

Jõuluralli kauplustes toob jõuluvana kingikotti asju, mis teevad südame soojaks ja panevad särama eriti laste silmad. Küllap on meie keskel ka neid, kes sooviksid teha kingitusi oma lähedastele, aga raha ei ole. Asjade väärtus on aga ajutine. Seda, mis toimub hinges, mäletatakse kaua. Mõnel aastal oleme pidanud koguduses niisuguse jõulupuu, kus tehakse üksteisele vaimseid kingitusi. Rõõm vaimsest kingitusest võib olla palju suurem kui materiaalse kingituse puhul.

Seinalehte loevad detsembris väga mitmesugused inimesed. Detsember toob advendikontsertidele toomkirikusse palju muusikahuvilisi. Jõulunädalal tulevad koolid kirikusse tähistama jõulusid. Tulijate hulgas on palju neid, kes teavad jõulusündmusest pisut vähem. Julgustan tundma huvi ja küsima. Ei ole rumalaid küsimusi, küll aga tuleb ette, et antakse rumalaid vastuseid.

Meie kirik on kuulutanud kaks järgmist aastat usuaastaiks, et usku otsida ja paluda meie maa ja rahva, kiriku ja koguduste pärast. Peapiiskop Andres Põder kirjutab oma tervituses Lääne praostkonnale: „Läänemaa usujuured on sitked ja sügavad, siin on Eesti ühed vanemad kirikud, siit on alguse saanud vaimulikud ärkamised, siin liidavad läbi aegade püsinud kogudused tänagi rahvast usus ja osaduses. Soovin teile kõigile viljakat usuaastat Jeesuse sõnadega: „Uskuge valgusesse, kuni teil valgus on, et te sünniksite valguse lasteks.” (Jh 12:36)“

Kaunist jõulukuud ja uut kirikuaastat soovib

õpetaja Tiit Salumäe