KOGUSUSE TEENETEMÄRGI SAAB KRISTEL ENGMAN

EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse nõukogu otsustas 23. oktoobril 2016 anda koguduse teenetemärk EELK vikaarõpetajale, Haapsalu elu edendajale ja rahvusvaheliste suhete arendajale Kristel Engmanile.

EELK vikaarvaimulik ja EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse liige mag. theol. Kristel Engman on ordineeritud preestriks 2004. aastal. 2004-2015 tegutses ta EELK Lääne praostkonna vikaarõpetajana peamiselt EELK Haapsalu Püha Johannese koguduses, kuid vajadusel teeninud ka praostkonna teisi kogudusi. Alates juulist 2015 on ta tegutsenud EELK vikaarõpetajana piiskop Tiit Salumäe alluvuses. Abielus Alari Engmaniga, peres kasvavad pojad Uku Emil Engman ja Ekke Oskar Engman. Kristel Engman töötab Eesti Vabariigi Välisministeeriumi Poliitikaosakonnas. Ajakirjanduses on tema kohta öeldud, et ta on ainus pastor välisministeeriumis ja ainus diplomaat EELK pastorite hulgas. Ta on EELK Vaimulike konverentsi juhatuse liige ning EELK Konsistooriumi rahvusvaheliste suhete komisjoni liige, ajalehe Eesti Kirik kolumnist. Vaimulikuna on Kristel täitnud kõiki vaimulikke ülesandeid ning asendanud koguduse õpetajat viimase äraolekul. Kristel Engman osaleb koguduse erinevates tegevusvaldkondades, k.a rahvusvaheliste suhete toimkonna töös, olles kontaktisikuks Helsingis asuva Haaga kogudusega. Kristel on üks koguduse infolehe „Johannese Sõnumid“ algatajaid ja osalenud selle väljaandmisel 2008. aastast.

Kristel Engman on Noarootsi Gümnaasiumi vilistlane. Lisaks usuteaduse õpingutele EELK Usuteaduse Instituudis ja Tartu Ülikoolis on ta ennast täiendanud Helsingi Ülikoolis ning õppinud Viini Diplomaatilises Akadeemias. Käsil on doktoriväitekirja „Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Soome Evangeelse Luterliku Kiriku suhted külma sõja perioodil“ kirjutamine Tartu Ülikoolis. Kristel Engman on mitmete teadusartiklite ja populaarteaduslike artiklite autor.

Autasud:

EELK aukiri (2012); Lääne Maakonna sädeinimene (2015). 2016. aastal tunnustas Haapsalu linn teda silmapaistva ja pühendunud töö eest EELK Haapsalu Püha Johannese Koguduse tegevuse lõimimisel Haapsalu kultuuriellu. Läänemaa Vabadusvõitlejate ühenduse teenetemärk (2016).

Koguduse teenetemärgi on pälvinud:

2003 - Heino Noor ja Toomas Siitan. 2004 - Martin Marcolla (Rootsi). 2005 - Ülo Niin. 2006 - Anneli Ammas. 2007 - Evi Süsi. 2008 - Veli-Matti Hynninen. 2009 – Arnold Korjus. 2010 - Guy Kronqvist. 2011 – Lia Salumäe. 2012 – Sulev Saareväli. 2013 – Ülla Paras. 2014 – Joachim Haeger.

2015 – Arvo Tarmula. 2016 - Kristel Engman.

Teenetemärk antakse üle püha evangelist Johannese päeval 27. detsembril 2016 Haapsalu toomkirikus.