TIIT SALUMÄE SEATI 1. MAIL HAAPSALUS PIISKOPIAMETISSE.

Pidulik talitus algas rongkäiguga Jaani kirikust toomkirikusse. Protsessioon peatus Lossiplatsil Vabadussamba juures, et asetada samba jalamile lilled. Samba juurde olid üles rivistunud pidulikus vormis naiskodukaitsjad ja Kaitseliidu ohvitserid.Lääne maleva kaplan Ants Leedjärv pidas Vabadussamba juures kõne. Ta meenutas, kõik me tuleme kuskilt ja läheme kuskile. Meie kohus on mäletada neid, kes on käinud meie eel ja kaitsnud meie vabadust oma elu hinnaga.

Lossiplatsilt suundus protsessioon toomkirikusse jumalateenistusele, kus vaimulikke, piiskoppe, konsistooriumi liikmeid jt võttis vastu Kose koguduse vägev pasunakoor Kahro Kviloo juhatusel ja rahvast puupüsti täis kirik.

Pärja asetamine Vabadussamba juurde EELK piiskopid (puudub piiskop Andres Taul)

Jumalateenistuse pealiturg oli peapiiskop Urmas Viilma, teda assisteerisid peapiiskop emeeritus Andres Põder, piiskop Einar Soone, piiskop Joel Luhamets ja piiskop Tiit Salumäe.

Esines mitu koori: Haapsalu koguduse segakoor, toomkoor ja lasteansambel, Hageri koguduse kammerkoor Lambertus, Keila koguduse Miikaeli koor, Lääne-Nigula ansambel Doxa.

Kontratenor, Läänemaa ühisgümnaasiumi gümnasist Martin Karu esitas Haapsalu helilooja Sirje Kaasiku laulu „ Armastuse ülemlaul”.

Kauni kammerliku etteaste andis Salumäe pereansambel: Lydia Kalda, Maria Strauss ja Lea Salumäe.

Jumalateenistuse alguses kordas Tiit Salumäe Tallinna piiskoplikus toomkirikus antud tõotust pidada piiskopi ametit õigesti ja ustavalt ning olla oma eluga eeskujuks kõigile kristlastele. Peapiiskop andis Salumäele üle piiskopisaua kui karjase ametitunnuse.

Sellega oli Tiit Salumäe seatud piiskopi ametisse. „Võtke ta vastu kui Kristuse sulane, kandke teda palvekätel ja olge talle igati toeks tema töös,” pöördus peapiiskop Viilma koguduse poole.

Oma jutluses ütles Salumäe kirikuliste poole pöördudes, et nad palvetaksid inimeste ja meie ümber toimuva eest, aga ka „iseenda ja minu eest”.

Pasunakoori ja kirikukellade helina saatel lõppenud kahe tunni pikkusele jumalateenistusele järgnes vastuvõtt konvendihoone õuel. Oma tervituskõnes tsiteeris Salumäe Uku Masingut, kelle sõnul on

piiskop Jumala käes kõblas ja labidas, aga vajadusel ka käärid ja kirves.

Vastset piiskoppi tervitasid seal linnapea Urmas Sukles, Lääne praost Leevi Reinaru, Kuhressen-Waldecki maakiriku, Rendsburgi koguduste esindajad jpt.

Haapsalu Loviisa sõpruskoguduse endine õpetaja Veli-Matti Hynninen ütles oma tervituses naljaga pooleks: meil, soomlastel, on tunne, et olete saanud endale paavsti. Tõsinedes lisas ta, et Tiit Salumäe ei sobigi muuks kui piiskopiks.

Haapsalu Püha Johannese koguduse õpetajana jätkav piiskop Tiit Salumäe asub teenima EELK Lääne piirkonda ehk Lääne ja Lääne-Harju praostkonda ning eestikeelset diasporaad Euroopas ja Venemaal.

Lehte Ilves

Jumalateenistust saab vaadata aadressil: »