TERE TULEMAST KIRIKUSSE IGAVIKUPÜHAPÄEVAL!

Välis-Eesti kiriku piiskop Andres Taul jutlustab igavikupühapäeva jumalateenistusel 23. novembril kell 11 Haapsalu toomkirikus. Piiskop Andres Taul Torontost on tulnud Eestisse, et võtta osa Balti piiskoppide kohtumisest 21. novembril, EELK peapiiskop Andres Põderi emerituuri siirdumise jumalateenistusest 22. novembril ja EELK Kirikukogust 25. ja 26. novembril, kus valitakse uus EELK peapiiskop.

Kohtusin Andresega esmakordselt Konsistooriumis nagu mäletan, 1980ndate aastate lõpus, kui ta oli eraviisilisel külaskäigul Tallinnas ja mina olin EELK Lauluraamatukomisjoni liige. Andres Taul oli innukas kaastööline Välis-Eesti lauluraamatukomisjonis. Sidemed Kodu-Eestiga tihenesid eriti peale Eesti taasiseseisvumist. Tema oli üks nendest, kes aitasid taastada EELK Tartu Ülikooli koguduse. 1995. a nimetas toonane EELK peapiiskop Jaan Kiivit õpetaja Andres Tauli ka Tartu Ülikooli kaplaniks. Andres Taulil on suured teened Tartu Ülikooli usuteaduskonna edendamisel. Ta oli 1991. a taasavatud TÜ usuteaduskonna esimene külalisõppejõud. Alates 1998. a korraldas ta mitmete EELK vaimulike lühemaajalist töötamist Toronto Peetri koguduses.

Autoriteetse vaimulikuna ja E.E.L.K. Toronto Peetri koguduse õpetajana valiti dr Andres Taul E.E.L.K. peapiiskopiks. Ta seadis oma ametiaja põhieesmärgiks EELK ja E.E.L.K. ühendamise üheks Eesti luterlikuks kirikuks. Tema aktiivsel osalusel jõudis ühinemisprotsess 2010. a ka edukalt lõpule. Tartu Ülikool omistas 2009. a peapiiskop dr Andres Taulile Tartu Ülikooli audoktori nimetuse.

E.E.L.K. piiskop Andres Taul sündis 11. augustil 1936 pastori peres. Tema perekond põgenes1944. aastal Saksamaale. Õppis Göttingeni Eesti Algkoolis. Kuna isa kutsuti Inglismaale Londoni koguduse õpetajaks, asus perekond 1947 elama Inglismaale. Andres Taul õppis aastatel 1948 – 1954 Portora Royal School'is (poiste erakool, Enniskillenis Põhja-Iirimaal). Aastal 1954 alustas õpinguid Augustana-Hochschule's Neuendettelsaus Baieris, Saksamaal, rõhuga vanade keelte ja saksa keele õppimisel. Aastatel 1956 – 1957 õppis ta Erlangeni Ülikooli usuteaduskonnas; aastatel 1957 – 1960 Oxfordi Ülikoolis Honours School of Theology's, mille lõpetas BA kraadiga, magistrikraadi sai aastal 1964 Oxfordi Ülikoolist. Doktorikraadi kaitses ta aastal 1996 Concordia Lutheran High School'is. Oli prooviaastal Londoni koguduses. Peapiiskop Johan Kõpp toimetas oma viimase ordinatsiooni ja ordineeris Andres Tauli õpetajaks 30. juulil 1961. Ta oli aastatel 1961 – 1969 Põhja-Inglismaa koguduse õpetaja. Siirdus 1969 Inglismaalt USA-sse ja oli 1969 – 1971 New Yordi koguduse abiõpetaja. 1971 – 1982 oli Toronto Vana-Andrese koguduse õpetaja, aastatel 1082 – 2007 Toronto Peetri koguduse õpetaja. Andres Taul valiti 26. veebruaril 2007 E.E.L.K. peapiiskopiks ja peapiiskop Andrs Põder pühitses ta 10. juunil 2007 peapiiskopiks. Peale EELK ja E.E.L.K. ühinemist on Andres Taul Välis-Eesti piiskop.

Heade soovidega

Õpetaja Tiit Salumäe