JOHANNESE SÕNUMID - MAI KUU JUHTKIRI ÕPETAJA TIIT SALUMÄELT

Maikuu juhtsõna on: „Ei ole siin juuti ega kreeklast, ei ole siin orja ega vaba, ei ole siin meest ega naist, sest te kõik olete üks Kristuses Jeesuses. (Galaatia 3:28)
Elame ülestõusmise rõõmuaega. Minu mälestused möödunud ülestõusmispühadest Peterburis on väga elavad. Pidasime paasapühi sellel aastal ühel ajal nii Ida kui ka Lääne kirikus.
Meenutan kaheksakümnendate aastate paasapühi tollases Leningradis. Elasime siis võitleva ateismi aega ja kirikule ennustati kiiret kadumist. Elu on läinud teisiti. Kirik on tohutult laienenud, taasavatud on kümneid kirikuid ja vähemalt sellel öösel on kirikud pilgeni rahvast täis!
Osalesin koguöisel jumalateenistusel Neeva Aleksandri suurkloostris, luterlikel jumalateenistustel Saksa Peeter-Pauli katedraalis, Ingeri Püha Maarja peakirikus ja Eesti Jaani kirikus. Iga jumalateenistus oli erinev, aga ühendav oli Kristuse ülestõusmise rõõmusõnum. Kristus on üles tõusnud! Tõesti ta on üles tõusnud! Христос Воскрес! Воистину Воскрес! Christus ist auferstanden! Er ist wahrhaftig auferstanden! Kristus nousi kuolleista! - Totisesti nousi!
Ülestõusmisaeg jätkub veel kogu lehekuu. Mai on tärkava looduse ja paljude tähtpäevade kuu.
Kevadpühal, 1. mail alustame piiskopilinnuse ja toomkiriku turismihooaega. Teatavasti on piiskopilinnus ja toomkirik nüüd üks osa möödunud aastal loodud sihtasutusest Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid. Haapsalu linnavalitsuse ja sihtasutuse vahel sõlmitud lepinguga andis linnavalitsus piiskopilinnuse koos ehitiste ja rajatistega sihtasutusele kasutada. Nüüd seisab kogudusel ees lepingu sõlmimine sihtasutusega.
Euroopa päeval, 9. mail tuletame meelde II maailmasõja lahingute lõppu. Nüüd oleme aga sunnitud taas vaatama hirmuga tulevikku ja küsima – millised väljavaated on rahu püsimisele Euroopas. Teisalt ei ole päris selge, millised on euroopalikud väärtused ja Euroopa Liidu seaduslikud algatused. Eesti Kirikute Nõukogu jälgib sügava murega arenguid: riigipoolseid seadusandlikke algatusi ja kooseluseaduse menetlemist riigikogus. Selle seadusega kahjustatakse traditsioonilisi pereväärtusi, see aga toob kaasa ettearvamatuid muudatusi meie ühiskonna tuleviku – laste ja noorte – hoiakutes.
Emadepäeval, 11. mail mõtleme emadele, peredele ja pereväärtustele. Isamaa ja emakeel! Ka sellel aastal tähistame emadepäeva pereteenistusega ja kuuleme laste laulu. Olete oodatud toomkirikusse. 15. mail arutleme ühises oikumeenilises ringis emadepäeva teemal.
Muuseumiööl, 17. mail on meie ühendav teema „Öös on tähti“. Avame külalistele nii Jaani kui ka toomkiriku. Sel aastal tuletame meelde Haapsalu üht tähte – hiljuti ajast igavikku kutsutud Tõnis Padu ja avame tema mälestuseks toomkirikus näituse kapiteelidest. Näituse idee andis Tõnis, aga teostus jääb nüüd juba teistele.
Euroopa parlamendi valimised 25. mail toovad meid valimiskastide juurde, et anda oma hääl sellele, kes on üles seatud 88 kandidaadi hulgas  kõige usaldusväärsem. Otsus on tähtis ja nii nagu valimiste puhul ikka toonitan – kes valimistel ei osale, kaotab õiguse ka pärast valimisi kritiseerida.
Kristuse taevaminemispüha, 29. mai viib meid mäele, kus Jeesus võeti taevase Isa igavesse kuningriiki.

Kuu lõpus on suurepärased kontserdid, kus külalismuusikud toovad tervitusi Rootsist, Taanist ja USAst. Mai annab meile suurel hulgal mõtlemist, võimalust osaleda ja öelda oma sõna!
Kaunist lehekuud!

Tiit Salumäe