KOGUDUSE TEENETEMÄRGI SAAB ÜLLA PARAS.

Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid SA, Haapsalu piiskopilinnuse juhataja Ülla Paras pälvis EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärgi.

EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse nõukogu otsustas 1. detsembril 2013 anda koguduse teenetemärk Haapsalu piiskopilinnuse juhataja Ülla Parasele. Ülla Paras sündis 24. veebruaril 1969. a. On lõpetanud Tartu Ülikooli filosoofia teaduskonna ajaloo erialal ja Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži riigiteaduse erialal. Ta on töötanud  Läänemaa Muuseumi teadurina ja toetusskeemi „Haapsalu piiskopilinnuse taastamine” projektijuhi assistendina. Ta oli EL piirkondade konkurentsivõime tugevdamise programmi projekti „Haapsalu piiskopilinnus aktiivseks ja atraktiivseks külastuskeskuseks“ ettevalmistaja 2005-2006 ja elluviimise koordinaator 2006-2008. Aastatel 2005-2013 oli ta SA Haapsalu Piiskopilinnuse juhatuse liige. Alates 1.10.2013 on ta Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid SA Haapsalu piiskopilinnuse juhataja. Ülla on teinud andunult tööd selleks, et piiskopilinnuse muuseum on aasta aastalt laienenud ja ennistustööd piiskopilinnuses on edukalt jätkunud. Muuseumi ruumid ja toomkirik on juba mitmeid aastaid avatud külastajatele maist kuni septembrini. Ta on koostanud ekskursioonijuhi, mis tutvustab toomkirikut, linnust ning muuseumi väljapanekuid.
Teenetemärk on kullatud metallist valmistatud ladina rist, mille esikülg on kaetud punase läbipaistva kuumemailiga. Risti peal on hõbedast valmistatud lendutõusev kotkas, kelle pead ümbritseb nimbus ning jalad on kuldsed. Märki kantakse 40 mm laiuse muareesiidist lindi küljes; mehed kaelas, daamid lindist valmistatud põiklehvi küljes vasakul pool rinnal. Lendutõusev nimbusega kotkas on evangelist Püha Johannese sümbol. See näitab, et Johannes jõudis enam kui keegi teine surelikest lähedale taevastele saladustele. Hõbe on puhtuse ja vaimuvalguse värv, tähistab õilsust ning ustavust. Punane on taevaliku tõe ja elujõu värv. Hõbe ja punane on ka Läänemaa värvid, Püha Johannese kotkas on samuti Läänemaa ja Haapsalu vapilind. EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärk antakse Eesti või välisriigi kodanikule Haapsalu kogudusele ja Haapsalule osutatud eriliste teenete eest.

Koguduse nõukogu asutas teenetemärgi aastal 2002. Teenetemärgi on pälvinud:
2003 - koguduse liige Heino Noor ja Haapsalu Vanamuusika Festivali asutaja Toomas Siitan.
2004 - Haninge sõpruskoguduse õpetaja praost Martin Marcolla (Rootsi).
2005 - koguduse juhatuse esimees aastatel 1976-1991 Ülo Niin.
2006 - ajakirjanik Anneli Ammas.
2007 - koguduse diakooniatöötaja  Evi Süsi.
2008 - Loviisa sõpruskoguduse õpetaja praost Veli-Matti Hynninen.
2009 – pikaaegne kirikumees Arnold Korjus.
2010 - Korsnäsi sõpruskoguduse õpetaja Guy Kronqvist.
2011 – koguduse ja praostkonna muusikajuht organist Lia Salumäe
2012 – koguduse juhatuse liige Sulev Saareväli

Teenetemärk antakse üle püha evangelist Johannese päeval 27. detsembril 2013 kl 18  Haapsalu toomkirikus.

Tiit Salumäe
tsalumae@yahoo.com