JOHANNESE SÕNUMID: ÕPETAJA TIIT SALUMÄE JUHTKIRI LÕIKUSTÄNUPÜHAKS

Lõikustänupühaks 2013
Ärge unustage teha head ja pidada osadust, sest sellistest ohvritest on Jumalal hea meel!
Heebrea kiri13,16
Lõikustänupühal täname Jumalat selle eest, et meil on toit laual. Maailma rahvastikule mõeldes ei ole see midagi iseendast mõistetavat. Meie planeedil elavast umbes seitsmest miljardist inimesest kannatab nälja käes 925 miljonit. Iga päev sureb nälga umbes 16 000 last. Mida tähendab see meile, et kutsume kaasinimesi üles Jumalat kiitma, head tegema ja osadust pidama?
Heebrea kirja on kirjutanud meile tundmatu autor enne 100. aastat ühele kogudusele, kelle usk oli hakanud närtsima. Põhjuseks oli väline surve ja usklike tagakiusamine, aga ka sisemine väsimus. Vaimse väsimuse üks põhjus oli, et Kristuse taastulemine, mida oodati kohe pärast Jeesuse taevaminemist, oli aastast aastasse viibinud. Kogudus hakkas küsima, mis siis õieti muutus pärast Jeesuse elu, surma ja ülestõusmist? Kust võtta kindlus, et tema sõnad on tõde, millele rajaneb meie lootus?
Vastuseks neile küsimustele on kirja peamine teema Kristuse elu ülekordamine ja selgitamine. Heebrea kirja autor seob selle ohvri mõistega — Jeesus saab olla meie eeskõneleja, sest ta on inimeste patud ristil lepitanud. Kirja autor tahab öelda, et kristlased pole hüljatud ega omapäi jäetud. Nende mõtetega tahetakse lugejaid julgustada ja apaatiast ülest raputada.
Lõikustänupüha tähendus seisneb selles, et sel pühal on rohkem kui teistel pühadel kaks erinevat poolt. Esmalt meenutatakse meile meie paratamatut ainelist olemist — inimene ei ela ainuüksi leivast, aga ta ei ela ka leivata. Teiseks kutsutakse meid samas seoses mõtlema Jumalale, tema osale meie elus; sellele, mida me talle võlgneme. Loomulikult ei saa ega peagi me seda võlga Jumalale tagasi maksma, aga võiksime olla sellest teadlikud ja seda ka väljendada. Ohvri mõistel, mis on meile kaunis arusaamatu, on Heebrea kirja autori arusaama kohaselt oma koht. Jumal ei vaja meilt midagi, kõige vähem meie materiaalset andi. Meile on aga vaja, et toome oma ohvri, sest meid on hinges hoitud. Me ohverdame oma raha, tänusõnu, aega ja võimalusi ligimesele hea tegemiseks, temaga osaduses püsimiseks. See aitab meil jääda inimeseks ja on Jumalale meelepärane. Aamen.

Õpetaja Tiit Salumäe