JOHANNESE SÕNUMID: JUHTKIRI "KIRIK KESET KÜLA"

Kirikut kesket küla ehitama on asja nii toimetama, et kumki pool kahju sisse ei jää, tavatses vanarahvas öelda.

Kui vaatame tagasi lõppevale suvele Haapsalus ja arvukatele kultuurisündmustele, siis küllap võime tõdeda, et oli väga rikas ja ilus suvi, kus erinevate osapoolte (linn, SA Läänemaa Muuseumid, kirik, festivalide ja teiste kultuuriürituste korraldajad) koostöös sündis vaimu ja meeli rikastavaid ning inspireerivaid sündmusi.

Et suvi oli aktiivne, kinnitavad ka septembrikuu Johannese Sõnumite kokkuvõtted. Juulis ületas piiskopilinnuse kolme kuu külastajate arv 11 000 inimese piiri, mis on 3000 inimest rohkem kui mullu samal ajal. Rahvast jagus koguduse mõlemas kirikus toimuvaile festivalidele, kontsertidele ja palvustele.

Rõõmustavalt paljud külalised lähemalt ja kaugemalt leidsid tee ka kirikusse – nii toomkirikusse kui ka esimest suve huvilistele avatud Jaani kirikusse. Jaani kirik oli avatud tänu sellele, et koguduses on piisavalt teotahtelisi inimesi, kes ei pidanud paljuks oma aega ja energiat pühendada, et mõned tunnid või päevad kirikus veeta ja külalistele kirikut tutvustada. Usun, et see oli igaühele, kes selles ettevõtmises osales, eriline aeg. Aitäh teile kõigile, kes te selles algatuses osalesite!

Suvi oli rikas ka ametitalituste poolest: laulatati 10 paari ja ristiti 13 inimest. Ajast igavikku lahkus Jumala sõna saatel 6 inimest.

Kogudusele algas suvi sõpruskoguduste päevadega mai lõpus ja päädis Rendsburgi sõpruskoguduse gospelkoori külastusega Valge Daami päevade ajal. Ka sellest võime tänasest lehest lugeda. Tagantjärele hinnates võib öelda, et kõik kavandatud ettevõtmised on hästi korda läinud, sõprussuhted kogudustega Soomest, Rootsist ja Saksamaalt said juurde uut hingamist.

Nüüd jääb loota, et soojast, pikast ja külluslikust kultuurisuvest kaasa võetud emotsioonid soojendavad südant ja meeli ka sügisel, mil siirdume argiste tegemiste ja igapäevarutiinide juurde.

Kirik on olnud Haapsalu kultuurielus sõna otseses mõttes keset küla. Usun, et sellest on võitnud nii need, kes on osalenud kirikuga seotud sündmustel kui ka korraldajad. Kirik on olnud nähtav ja — (juba mitu aastat) tänu üle linna kõlavaile kirikukellade helinale — ka kuuldav. See helin kutsub kirikusse kõiki, kel soov tulla. Ruumi ja tegevust jätkub.

Koguduse tegevusrühmad alustavad uut hooaega. Esimene suurem ettevõtmine on perelaager Koopa talus 6.-8. septembril. Kõiges, mis meid koguduses ees ootab, võite lugeda värskest Johannese Sõnumitest. Mõistagi olete kõik oodatud ühistes ettevõtmistes kaasa lööma.

September on tähenduslik ka meie infolehe toimetusele, sest just septembris 2008 ilmus meie esimene infoleht. Suur tänu lugejaile, kaastöölistele ja toimetuse liikmeile, et olete andnud põhjust Johannese Sõnumeid iga kuu välja anda! Siit on hea jätkata.

Kristel Engman, EELK Lääne praostkonna vikaarõpetaja

Ilmunud juhtkirjana "Johannese Sõnumites", september 2013.