JOHANNESE SÕNUMID: JUHTKIRI TIIT SALUMÄELT - SUVI ON SOBIV AEG (PALVE)RÄNDAMISEKS

Johannese Sõnumid, august 2013. Õpetaja Tiit Salumäe juhtkiri -  Suvi on sobiv aeg (palve)rändamiseks.

Suvi on jõudnud teise poolde. Kindlasti on muljed väga erinevad. Paljud on saanud puhata ja reisida, et koguda jõudu uueks tööperioodiks. Teised on olnud kodus ja teinud neid asju, milleks töö kõrvalt ei jää aega. On neid, kelle plaanidesse haigus on teinud korrektuuri ja kes alles nüüd saavad aru, mida tähendab nõuanne „pidage aega kalliks“. Lapsed on võinud nautida sooja merevett ja olla päevad läbi vabad tegema, mida soovivad.

Minul on lapsepõlve suvede eredamad mälestused sellest kui isa viis meid iga aasta augustis reisile oma sõprade juurde ja olime ööd ühes või teises pastoraadis. Käisime ühest kirikust teise ja nägime kui erinevas olukorras kirikud olid. Need olid omamoodi palverännakud.

Tänapäeval on turismis mitmeid palverännaku tunnuseid: uute paikade tundma õppimine, enda proovile panemine tundmatutes oludes; tervise parandamine ja puhkamine jms. Järjest enam leiab palverännaku mõte kasvupinda ka meie kirikus. Selleks oleme avanud oma kirikud teelistele. Igal aastal külastab Haapsalut järjest rohkem rändajaid. Paljud nendest on koguduste rühmad. Käesolev ja järgmine aasta on meie kirikus – USUAASTAD. Üheks aastate sisuks on palverännak. Suuname oma mõtted juba sellele, et aastal 2015 möödub 800 aastat Lateraani IV kirikukogu otsusest pühendada Liivimaa Maarjale, Jumalaemale. Nii algas palverännakute ajastu Liivi- ja Eestimaale.

Olin koos abikaasa ja rühma kultuurihuvilistega mõne nädala eest Tõnis Padu juhtimisel palverännakul ja õppereisil Gotlandil. Kasutan siin meelega mõistet palverännak. Rännak võib viia nii oma kodupaiga lähedusse kui ka kaugematesse maadesse. Läänemaal on ajaloolised sidemed Ojamaaga, ehk Gotlandiga. Sealt on toodud põlvest põlve meie taludesse käiad. Mäletan, kuidas meie kunstiajaloo õppejõud Villem Raam tõi palju paralleele Lääne- ja Saaremaa keskaegsest kirikuehitusest Ojamaaga ehk Gotlandiga. Nüüd oli meil võimalus õppida tundma seda imelist Saaremaa suurust saart oma ligemale saja kirikuga. Siin ei ole võimalik kirjutada üksikasjaliselt sellest reisist – võimsatest loodusimedest ja imelistest kirikutest.

Tuletan siinkohal meelde õpetaja Illar Hallastet (1959-2012), kes korraldas mitmel aastal palverännaku Santiago de Compostelasse. “Palverännak annab võimaluse olla kodu- ja tööasjadest eemal ning keskenduda ainult enda suhtele teekonna ja Jumalaga” meenutas õpetaja Hallaste. „Paljud rändurid läbivad Camino de Santiago osade kaupa ja tulevad sinna näiteks paariks puhkusenädalaks. Järgmisel aastal jätkatakse teed sealt, kus see eelmisel aastal pooleli jäi.“

Meie kõik oleme palverändurid ja võime jätkata järgmisel aastal sealt, kus teekond pooleli jäi. Suvi kestab! Ilusat augusti!

Tiit Salumäe